کد مطلب: 1567   تاریخ مطلب: 1393/07/13    

خبری از تهدید و تکفیر و هاله نور نیست!

ابراهیم فتاحی: هیچ مصلحتی بالاتر از قانون‌مندی و قانون‌مداری و اجرای قانون نیست.

به گزارش مردم سالاری کرمانشاه به نقل از سها: در پی مصاحبه قبلی با آقای ابراهیم فتاحی عضو شورای مرکزی هماهنگی اصلاح‌طلبان استان کرمانشاه این بار در رابطه با مسایلی که پس از درج آن مصاحبه رخ داده است با ایشان به گفتگو نشسته‌ایم.
 
ابتدا طبق روال معمول از مسایل ملی و پیرامون سفر آقای رییس‌جمهور به سازمان ملل، سخنرانی، دیدارها، مصاحبه با امان‌پور و شرکت در جلسه سران کشورهای حاشیه دریای خزر آغاز کنیم. دیدگاه‌تان در این ارتباط چیست؟
 
این بار هم مثل سفر قبلی در سخنرانی ایشان خبری از تهدید و تکفیر و هاله نور و دشمن تراشی و طرح مدیریت جهانی و تنش آفرینی مثل رییس هزاره سوم نبود. سخنرانی‌ای منطقی، بر اساس عرف دیپلماتیک و بدون حاشیه بود. دیدارهایی با سران تعدای از کشور‌ها داشت که از بین آن‌ها دیدار با نخست وزیر انگلستان دارای حاشیه بود. جریان تمامیت خواه که در داخل بر این باور است که باید هر آن گونه که او می‌اندیشد دیگران بیندیشند و مطیع اوامرش باشند، این نگرش خود را به خارج از کشور تسری داد و توقعش این بود که نخست وزیر انگلستان هم در دیدار با آقای روحانی هر آنچه که این جریان می‌خواهد مطرح نماید و موضعگیریش پس از این دیدار مطابق با خواست آن‌ها باشد. پیرامون اظهارات نخست وزیر انگلستان بعد از دیدار با آقای رییس‌جمهور جنجالی بر پا نمود، خط و نشان کشید که باید در رابطه با انگلستان چنین و چنان شود در حالی که وزارت خارجه پاسخ لازم را داد و آقای روحانی بر مبنای عرف دیپلماتیک پاسخ داد، بدور از توهین و هتاکی.
 
در مصاحبه با امان‌پور آقای رییس‌جمهور یک واقعیت را منکر شد که به نظر من نباید این گونه پاسخ می‌داد لااقل سکوت می‌نمود. شاید این پاسخ به منظور کاستن از حاشیه‌های سخنان نخست وزیر انگلستان در داخل بود که بلافاصله مورد تمجید تمامیت خواهانی که تا دیروز از کاهی کوه می‌ساختند تا نتیجه مذاکرات هسته ای را شکست خورده اعلام نمایند، قرار گرفت.
 
شرکت در جلسه رژیم حقوقی دریای خزر دست آورد ملموسی نداشت زیرا روسیه در طول تاریخ با کشور ما صادقانه و بر مبنای عرف بین المللی برخورد نکرده و رفتاری دوگانه داشته و سر بزنگاه بر علیه کشور ما موضعگیری نموده و در کنار ابر قدرت‌ها بوده و از پشت به ما خنجر زده بر خلاف آمریکا که مخالفتش با ایران عنلی بوده است. در نهضت جنگل به ما خیانت نمود، با متفقین برای اشغال ایران همراه بود، پس از آن تا مدت‌ها بخشی از خاک مملکت ما را در اختیار داشت، حزب توده را در راستای تأمین منافع نامشروعش در ایران از لحاظ مالی و تشکیلاتی حمایت می‌نمود، گروه‌های جدایی طلب را برای جدایی بخشی از خاک ایران تجهیز و یاری می‌نمود، در کودتای ۲۸مرداد سکوتش علامت رضایت بود و عدم وارد عمل شدن حزب توده حزب مورد حمایتش بر علیه کودتاچیان علی رغم در اختیار داشتن نیروهای نظامی بسیاری به دستور شوروی بود. همراهیش با کشور‌های تحریم کننده ایران در رأی موافق به اکثر قطعنامه‌ها همه و همه بیانگر دشمنی پنهان سوسیال امپریالیسم شرق با ایران است. اگر در رابطه با سوریه هم موضع ایران می‌باشد به علت منافعی است که در سوریه دارد و گر نه فردا امتیازی بگیرد از این موضعش عقب نشینی می‌نماید و ایران را تنها می‌گذارد. ناچار است در مقابل تحریم‌هایی که علیه‌اش غرب اعمال نموده همراهی داشته باشد.
 
هر فردی که وابسته به یکی از جریان‌های سیاسی است برای اثبات دیدگاه‌های خود تکیه بر مردم می‌نماید، چه معیاری وجود دارد تا با استناد به آن مشخص شود مردم حامی کدام جریان هستند. ؟
 
تردیدی در این وجود ندارد که هر جریان سیاسی‌ای در مملکت طرفدارانی دارد. تنها معیاری که برای اثبات این موضوع که اکثریت مردم طرفدار کدام جریان سیاسی هستند مراجعه به آرا عمومی است که در انتخابات‌های متعدد انجام می‌گیرد. از زمانی که طیف بندی‌های سیاسی برای مردم مشخص گردیدند، اگر ترکیب آرا را در انتخابات‌های سراسری که نسبتاً آزاد، رقابتی و قانونمند بوده و در مقاطعی که نظارت استصوابی در انتخابات‌های محلی اعمال نشده است استخراج کنیم اکثریت مردم حامی جریان اصلاح‌طلبی بوده اند. من در یک بررسی کلی از این آرا به نتیجه سی درصد برای جریان راست و هفتاد درصد از آن جریان اصلاح‌طلب رسیده ام. این تنها معیار برای قضاوت در رابطه با طرفداری اکثریت مردم از یک جریان می‌باشد و گرنه هر کسی می‌تواند هر ادعایی بنماید.
 
گفته می‌شود مردم در فلان تظاهرات مخالفت خود را با فلان تفکر و یا جریان سیاسی اعلام داشته و طومار آن را در هم پیچیدند. این گونه اظهار نظرها تا چه حد درست است؟
 
تردید وجود ندارد که مردم حامی استقلال، تمامیت ارضی و مخالف با هرگونه دخالت بیگانگان در کشور هستند. این مردم در طول تاریخ حیات خود خصیصه ای مثبت دارند که متآسفانه در بسیاری از موارد از آن سو استفاده شده است و آن این است که اگر احساس کنند بیگانه ای در صدد خدشه دار نمودن استقلال مملکت است و لو اینکه با حکومت مخالف باشند و از شیوه اداره کشور ناراضی، در کنار حکومت برای نقش بر آب نمودن نقشه دشمنان ایران خواهند ایستاد. استناد به حضور مردم در تظاهرات‌ها برای مخالفت با یک موضوع که مد نظر جریان تمامیت خواه می‌باشد، مادامی ارزش دارد که آن تجمع خود جوش و توسط مردم بوجود بیاید و دستگاه‌های حکومتی هیچ نقشی در آن جز تأمین امنیت نداشته باشند. در این صورت است که می‌شود به مخالفت یا موافقت مردم با یک موضوع استناد نمود. اگر موافقین برای موافقت با یک مسأله ای تظاهرات نمودند باید مخالفین هم با احساس امنیت بتواننداقدامی مشابه انجام دهند مانند آنچه که در کشورهای آزاد ودمکراتیک متداول است. همین آمریکایی که مانسبت به آن حساسیت داریم که به حق هم هست، یکی از دوستان عضو انجمن اسلامی دانشجویان آمریکا تعریف می‌کرد که ما تظاهراتی علیه مواضع آن کشور در رابطه با ایرات ترتیب دادیم برای صدور مجوز با اعلام موضوع تظاهرات مراجعه نمودیم نه تنها مجوز دادند بلکه در روز انجام تظاهرات پلیس برای اینکه مردم متعرض ما نشوندبه خاطر شعار‌هایی که علیه آمریکا می‌دادیم امنیت کامل تظاهرات را از اول تا آخر تأمین نمودو اجازه تعرض به احدی از شهروندان آمریکایی نداد تا مانع تظاهرات ما شوند. اگر شیوه ای این گونه در رابطه با مخالفین و موافقین اعمال شود آن وقت می‌توان قضاوت نمود که آزادی ابراز مخالفت و موافقت با یک موضوع در مملکت وجود دارد، وگرنه هر جریانی که قدرت در دست دارد می‌تواند جمعیتی را سامان دهی نموده وآن را دلیل بر حقانیت خویش قلمداد نماید.
 
ادعا می‌شود که هیچ دولتی مثل دولت آقای روحانی از مدیرانی استفاده نکرده که در مقابل نظام و ولایت ایستاده اند. نظر شما دراین مورد چیست؟
 
بنیاد این نگرش تکفیری به قبل از انقلاب برمی‌گردد. در گرماگرم مبارزات مردم علیه نظام ستم شاهی بزرگان این تفکر در مقابل امام ایستادند ودر اذهان عمومی القا می‌نمودند که خمینی چگونه در مقابل این خون‌های ریخته شده پاسخگو می‌باشد. در همان ایام بنیانگذار جمهوری اسلامی اعلام نمودند که به خاطر کشتاری که رژیم شاه انجام داده است ما امسال عید شعبان نداریم وعزادار هستیم. بزرگان این‌ها به شهادت درو دیوارهای مسجد معتضدی بزرگترین جشن نیمه شعبان را درآن سال در این استان برپا نمودند. اکنون مدافع ولایت فقیه شده اند ومبارزین راه استقرار جمهوری اسلامی و تلاشگران برای تثبیت نظام در دوران‌های سخت رافتنه گر، جاسوس و عامل بیگانه می‌دانند. این پارادوکس را چگونه توجیه می‌نمایند. تا آنجایی که من شناخت دارم نسبت به مدیرانی که در سطوح مختلف چه در مناصب وزارتی وچه در استان از آن‌ها استفاده شده این ادعا خلاف واقعیت است. اگر مدیری دیدگاهش نسبت به یک موضوع بیان نمود آیا این درمقابل نظام ایستادن است؟ کدام مدیر رده بالای مملکتی تا روی کار آمدن دولت نهم در مقابل رهبری ایستاد؟جز آقای احمدی ن‍‍ژاد مورد حمایت جناح راست که مبادرت به خانه نشینی نمود. رؤسای جمهور قبل نظرشان را صادقانه با رهبری درمیان می‌گذاشتند، نظر مخالفشان را بیان می‌نمودندامادر عمل نظررهبری را اجرا می‌کردند. این قبول داشتن رهبری است یا کاری که رییس‌جمهور هزاره سوم انجام داد؟آیا مدیر ولایتمدار کسی که است که در زمان مدیریتش از حساب دولت برداشت‌های میلیاردی برای امور فردی انجام دهد، معاون اولش با سو استفاده از موقعیتش تخلف مالی معروف در بیمه را مرتکب شده، درزمان مدیریت آن دولت اختلاس سه هزارمیلیاردی که در تاریخ ایران سابقه نداشته است صورت پذیرفته. به نظر من چنین مدیرانی نه تنها در مقابل رهبری ایستاده اندبلکه خائن به اصل ولایت فقیه و نظام هستندکه با جنین اقداماتی موجب وهن نظام ومنشأ فتنه وفتنه گری شدند. این اقدامات بزرگترین فتنه گری وفتنه برای مملکت ایجاد نموده، نه کسانی که دلسوزانه نسبت به اداره امور مملکت انتقادمی‌نمایند. از استوانه‌های انقلاب و تلاشگر در راه تثبیت نظام بوده اند. مملکت وجنگ را در دوران دفاع مقدس بدون استقراض وبدهکاری اداره و تمام کوششان این بود که مردم از نظر تأمین مایحتاج اولیه کمترین مشکل نداشته باشند. در دولت روحانی مدیران پرورش یافته آن زمان با کوله باری از تجربه مشغول به کار هستند. مگر خود رهبری بارها نقد وانتقاد راوحتی اعلام قبول نداشتن ولایت فقیه رابدون ایراد ندانسته؟ حالا بعضی‌ها کاسه داغتر از آش گشته و در زیر لوای دفاع از ولایت فقیه هر فرد، اندیشه وجریان مخالف خود رامنکوب می‌نمایند و صدای وا ولایت را سرمی‌دهند. اگر یک مورد اختلاس از مسئولین اجرایی اصلاح‌طلب وجود داشت در طول هشت سال حاکمیت این جریان چه تبلیغاتی علیه اصلاح‌طلبان برپا می‌نمودند. اما درمقابل خلاف‌های گسترده، غیرقانونی ومصائبی که با ایجاد تنش در سطح بین المللی برای ایران در هشت سال گذشته دولت مهرورز اصول گرا بوجود آورد سکوت کرده اند. ایجاد وضعیت اسف بار هشت سال گذشته توسط دولت اصول گرایان سرمنشا فتنه وفتنه گری است نه انتقاد از نحوه اداره مملکت آن هم برای جدانمودن عملکرد‌های غیر مدیریتی از حساب نظام جمهوری اسلامی. باید به این حضرات گفت:
 
خود گویی و خود خندی / عجب مرد هنرمندی
 
مشکل جریان اصلاح‌طلب با نظارت استصوابی از دیدگاه شماچیست؟
 
به نظر من نظارت استصوابی وسیله ای شده که با اعمال آن عملاً میدان رقابت به عرصه بدون رقیب برای جریان مقابل اصلاحات در انتخابات مبدل می‌گردد. جریان اصلاح‌طلب با اصل نظارت مشکلی ندارد. ما معتقدیم که نظارت باید قانونمند، شفاف ومستند به اعلام نظر مراجع سه گانه که در قانون به آن اشاره شده اعمال گردد. نمی‌شود بدون مدرک وسند افرادی را از حضور در عرصه انتخابات محروم نمود ودر هنگام تقاضای فرد محروم شده برای ارائه مدارک وحتی انتشار آن‌ها برای اطلاع افکار عمومی‌پاسخ داده شود که صلاح چنین است. ماصلاح می‌دانیم، صلاح نیست سند ارائه شود. این گونه اعمال نظارت نه مبنای دینی دارد ونه مبنای حقوقی ما با این گونه اعمال نظارت مخالفیم اسمش هر چه باشد ولو اینکه به صورت شبه قانونی نیز در آمده باشد زیرا با قانون اساسی مغایرت دارد.
 
به قانون اساسی اشاره نموید، چه دیدگاهی نسبت به آن دارید؟
 
قانون اساسی را علی رغم اینکه معتقدم تناقض‌ها واشکالاتی دارد که اگر برطرف نشود آسیب جدی برای مملکت بوجود می‌آورد، اما آن رامیثاق ومنشور انقلاب می‌دانم واگر با تمام نواقصی که دارد به طور کامل اجرا گردد وهیچ اصلی براصول دیگری برتری داده نشودو تفسیری مغایر با روح قانون اساسی از آن نگردد تضمین کننده دمکراسی وتحقق حقوق شهروندی می‌باشد. آن را مقدس نمی‌دانم زیرا تراوشات فکر انسان‌هاست. التزام به آن دارم نه اعتقادودر این چارچوب فعالیت می‌نمایم. با هر گونه تخطی از آن از طرف هر فرد ومقامی مخالفم، با هر گونه تقدس بخشیدن به آن مخالفم، خواهان اجرای بدون تنازل آن هستم.
 
آیا قانون اساسی برای مواقعی که کشور دچار یک چالش سیاسی، فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی ویا نحوده اداره مملکت گردیده و جریانات سیاسی بر سر اداره مملکت نزاع دارند راه کاری ارائه نموده است؟
 
بله، تکیه قانون اساسی بر مراجعه به آرا عمومی برای اداره کشور است و اصل رفراندم را برای چنین مواقعی در آن گنجانده شده است. اصل ۵۹قانون اساسی می‌گوید: در مسایل بسیار مهم اقتصادی، سیاسی، اجتماعی وفرهنگی ممکن است اعمال قوه مقننه از راه همه پرسی ومراجعه مستقیم به آرا مردم صورت گیرد. . بر همین مبناست که ما خواهان اجرای بدون تنازل آن وعدم تفسیری هستیم که با روح قانون اساسی در تضاد باشد. امام در بهشت زهرا درهنگام ورود به ایران فرمودند: گیرم که حکومت پهلوی قانونی بود و مورد رضایت پدران ما، پدران ما به چه حقی باید برای ما تصمیم بگیرند. بر مبنای همین دیدگاه وبرای حل معضل خاصی که نظام با آن مواجه می‌گردد، در هرزمانی به دور از خشونت رفراندم در قانون اساسی تصویب شده است. تحقق همان جمله معروف امام که: میزان رأی مردم است.
 
گفته می‌شود که اگر اموری فراقانونی یا غیرقانونی انجام می‌گیرد بنابر مصلحت است در این ارتباط نظرتان چیست؟
 
به نظر من هیچ مصلحتی بالاتر ازقانونمندی وقانونمداری واجرای قانون نیست. قانون اساسی همه را در برابر قانون یکسان می‌داند، شرایط زمانی ومکانیی که در آن قرار داریم با گذشته بسیار متفاوت می‌باشد. امروز نظام تثبیت شده است وهیچ توجیهی برای انجام امور فراقانونی وغیر قانونی بنام مصلحت پذیرفتنی نیست. چه بسیار مواقعی که حقیقت در پای بت مصلحت قربانی شده است وقربانی شدن حقایق منشأ بسیاری ازگرفتاری‌هایی است که مملکت با آن مواجه می‌باشد. تداوم تفکر مصلحت اندیشی است که به مرور به یک رویه ی همیشگی مبدل می‌شود وآن وقت است که باید شاهدبه مسلخ رفتن همه ی حقایق باشیم واین گناهی بزرگ ونابخشودنی است.
 
اخرین سؤال. می‌گویند سایت سها برای جمع کردن افراد درست شده است، اینکه هنر نیست هر بچه ای می‌تواند چنین کار کند. نظرتان را در مورد این بیانات بفرمائید؟
 
همان طوری که در مصاحبه آغاز به کار این پایگاه اعلام نمودم برای نشان دادن شیوه درست اطلاع رسانی درفضای مجازیی است که در استان ما متأسفانه به میدانی برای تسویه حساب‌های شخصی وبد زبانی‌ها وبد اخلاقی‌ها توسط بعضی از افراد مبدل گشته به طوری که برای دست یابی به نیات غیر اخلاقی خود وباجگیری به درون زندگی خصوصی دیگران نیز وارد می‌شوند. دراین سایت به بالارفتن اطلاعات وآگاهی در جنبه‌های مختلف توجه اساسی می‌شود. تنها اکتفا به خبر پراکنی‌ها کذب وغیر واقعی برای جذب مراجعه کننده نمی‌شود.
 
شورای هماهنگی اصلاح‌طلبان یک تشکل سیاسی است که باید کار تشکیلاتی بنماید وبرای دست یابی به این هدف باید با اعضا وهوادران خود ارتباط برقرار نماید. این تشکیلات که با بهره برداری از رانت منابع در آمدیی چون آژانس‌های هوایی و شرکت‌های آن چنانی ندارد تا امکانات دیگری برای اطلاع رسانی داشته باشد. لذا مجبور است از حد اقل امکانات که فضای مجازی استفاده نماید. حق هر جریان وتشکیلات سیاسی می‌باشد که با هواداران خود ارتباط بر قرار نماید. به ثروت‌های باد آورده و منابع رانتی که متصل نیستیم تا رنگین نامه‌های گوناگون علی رغم عدم فروش منتشر نمائیم. تنها وسیله ارتباطی ما همین فضای مجازی است که بعضی تحمل آن را هم ندارند.
مردم سالاری کرمانشاه    تاریخ ارسال مطلب:1393/07/13   کد مطلب: 1567


نظرات کاربران
 نام نویسنده  
 متن ارسالی  
       
        اخبار استانی
🔴کامل ترین لیست کاندیداهای احتمالی شورای اسلامی شهر کرمانشاه

این لیست به روز رسانی و تکمیل می شود...

1395/12/26
.............................................................
پیکر اسفندیار غلامی کشتی گیر اسبق کشورمان تشییع شد

پیکر مرحوم اسفندیار غلامی قهرمان اسبق کشتی ایران روز شنبه در میان حزن و اندوه مردم اسلام آبادغر...

1395/08/29
.............................................................
نظام و مردم اولین گروه هایی هستند که از تخریب دولت آسیب می بینند

امیر صالحی رییس شورای هماهنگی جبهه اصلاحات استان کرمانشاه نیز تخریب کنندگان دولت را از ادامه ای...

1395/08/06
.............................................................
بیانیه شورای هماهنگی جبهه اصلاحات کرمانشاه در خصوص انهدام تیم تروریستی داعش

شورای هماهنگی جبهه اصلاحات کرمانشاه در خصوص به هلاکت رسیدن اعضای گروهک تروریستی داعش در کرمانشا...

1395/05/27
.............................................................
استاندار کرمانشاه: تمام تلاش خود را برای توسعه اورامانات به کار خواهم گرفت

استاندار کرمانشاه روز شنبه در دیدار با ملا عبدالله غفوری امام جمعه روانسر تاکید کرد: تمام تلاش...

1395/05/23
.............................................................
پیام استاندار کرمانشاه به مناسبت کسب مدال طلای کیانوش رستمی در المپیک ریو

پیام استاندار کرمانشاه به مناسبت کسب مدال طلای کیانوش رستمی در المپیک ریو ۲۰۱۶...

1395/05/23
.............................................................
توضیحات سخنگوی شورای هماهنگی جبهه اصلاحات کرمانشاه درخصوص بیانیه اخیر این شورا

سخنگوی شورای هماهنگی جبهه اصلاحات کرمانشاه در خصوص بیانیه اخیر این شورا که در فضای مجازی و رسان...

1395/05/23
.............................................................
اعلام حمايت دبير حزب مردم سالاري استان كرمانشاه از استاندار

به گزارش مردم سالاري كرمانشاه امير صالحي دبير حزب مردم سالاري استان با اشاره به لزوم وحدت رويه ...

1395/05/18
.............................................................
ترکیب جدید هییت رییسه شورای هماهنگی جبهه اصلاحات استان کرمانشاه تعیین شد.

در این جلسه علاوه بر تعیین هییت رییسه جدید مباحث متعددی مطرح شد که گزارش آن را در ادامه می خوان...

1395/05/17
.............................................................
روز خبرنگار گرامي باد.

......

1395/05/16
.............................................................
 
 
       گفتگو
كواكبيان: ترامپ قدرت برهم زدن برجام را ندارد

عضو هیات رییسه فراکسیون امید در مجلس شورای اسلامی گفت: کشورهایی که به ستادهای انتخاباتی خانم کل...


1395/08/25
...........................................................
احزاب؛ ابزار تقویت مردمسالاری و ارتقای بینش و مشارکت سیاسی

احزاب سیاسی در ایران به رغم بهره مندی از پیشینه و پشتوانه قانون اساسی، هرگز نتوانسته اند به کار...


1395/05/16
...........................................................
«وسواس سقراطی دارم»

گفتگو با دکترسمیعی - استاد 81 ساله ارتباطات...


1395/02/04
...........................................................
باقرآبادی:من هنوز هم خودم را یک روزنامه نگار میدانم.

سخت است با روزنامه نگاری که سالها مصاحبه کننده ای حرفه ای بوده، روبرو شوی و به قولی«خیاط را در ...


1394/06/23
...........................................................
من آدم تازه به دوران رسیده ای نیستم!

گفتگوی هفته نامه غرب با حاج غلامرضا امیری...


1394/03/13
...........................................................
با عکاسان حرفه ای جهان فاصله ای نداریم

گفت و گوی محمدحسین شیریان با بهمن زارعی عکاس اعزامی ایرنا به مذاکرات لوزان سوییس را منتشر کرده ...


1394/01/30
...........................................................
خبری از تهدید و تکفیر و هاله نور نیست!

ابراهیم فتاحی: هیچ مصلحتی بالاتر از قانون‌مندی و قانون‌مداری و اجرای قانون نیست....


1393/07/13
...........................................................
 

مردم سالاری کرمانشاه