کد مطلب: 2163   تاریخ مطلب: 1395/04/02    

نمایندگان مجلس و جای خالی کمیسیون فرهنگی

علی ططری

به گزارش مردم سالاري كرمانشاه به نقل از روزنامه باختر: در ذیل ماده 60 آیین ‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی – که آخرین اصلاحات آن در مهرماه 1391 به تصویب مجلس نهم رسید (آخرین ویرایش)- آمده است که کمیسیون فرهنگی برای انجام وظایف محوله در محدوده فرهنگ و هنر، ارشاد و تبلیغات، صدا و سیما و ارتباطات جمعی، تربیت بدنی و جوانان، زنان و خانواده مطابق ضوابط این آیین‌نامه تشکیل می‌شود.
ضمن اینکه بر همین اساس در کمیسیون مذکور می‌باید حداقل 19 نفر و حداکثر 23 نفر نماینده عضو شوند.
براساس این آیین‌ نامه، کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، وظیفه نظارت و مشارکت در سیاستگذاری وزارتخانه‌ها و سازمان‌های ذیل را برعهده دارد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی؛ وزارت ورزش و جوانان؛ سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی؛ حوزه‌های علمیه سراسر کشور؛ صدا و سیما؛ سازمان تبلیغات اسلامی؛ سازمان اوقاف و امورخیریه و…
به نظر می‌رسد که حوزه اختیارهای کمیسیون فرهنگی طبق آنچه در بالا برشمردیم، نامحدود است، چرا که در همه ارکان سیاسی، اقتصادی، اجتماعی کشور چه در مرحله برنامه ‌ریزی و تئوریزه کردن و چه در مرحله اجرایی و عملیاتی کردن، فرهنگ، جزؤ اصلی و انفکاک‌ ناپذیر این ارکان می‌باشد.
به‌طور مثال مسائلی همچون طلاق، بیکاری و اعتیاد در نگاه اول، موضوعی اجتماعی به نظر می‌رسد، اما در واقع می‌بایست ریشه‌های این معضلات را در حوزه فرهنگ بررسی کرد. بدین‌ ترتیب، هنگامی که حوزه اختیارهای فرهنگ بدین‌ گونه نامحدود می‌نماید، بنابراین از اهمیت و جایگاهی ویژه در سیاستگذاری‌های کشور برخوردار می‌باشد.
این میزان اهمیت را حتی می‌توان در گفتار سران نظام به وضوح مشاهده کرد؛ سخنان بنیانگذار انقلاب اسلامی، امام‌ خمینی (ره) و نیز بیانات مقام معظم رهبری موکد بر امر مهم فرهنگ جامعه اسلامی است.
در سال‌های اخیر، مقام معظم رهبری به ویژه در پیام‌های نوروزی خود مسأله فرهنگ را مورد توجه خاص قرار داده‌اند و حتی در گفتاری فرموده‌اند که:«فرهنگ در بلندمدت از اقتصاد نیز مهم ‌تر است.» 
ایشان در برخی موارد از بی‌توجهی و بی‌اهتمامی به حوزه فرهنگ گلایه دارند و به تازگی نیز در دیدار با نمایندگان مجلس دهم بر نقش ویژه آنها در حوزه فرهنگ تاکید داشته‌اند.
بدین ترتیب، مسایل فرهنگی را باید از دغدغه‌های اصلی جامعه دانست. با توجه به اهمیتی که به آن اشاره شد و تاکید سران و سخنان رهبر انقلاب به نمایندگان مجلس دهم باید این مهم را مورد بررسی قرار داد. 
که چرا مجلس پیشرو با تمام مشکلاتی که حوزه فرهنگ با آن دست به گریبان است، تنها چهار نفر کاندید برای حضور در کمیسیون فرهنگی دارد؟ چرا نخبگان ما چندین دوره است تمایلی به عضویت در کمیسیون فرهنگی ندارند؟
با نگاهی به کتاب «بازیگران و بازیگردانان مجلس: نمایندگان مجلس پایتخت در پارلمان ایران» که به کوشش نسرین وزیری تدوین شده و نیز اسناد به جای مانده از کمیسیون‌های مجالس7، 8 و 9 و همچنین دنبال کردن مباحث این کمیسیون این ‌گونه دریافت می‌شود که کمیسیون فرهنگ در مجلس دهم، نسبت به چهار دوره مجالس اخیر با افت در تعداد اعضا مواجه است.
دلیل بی‌علاقگی منتخبان مردم به حضور داشتن در کمیسیون فرهنگی و دنبال کردن مسایل این حوزه چیست؟
باید گفت که با کمال تاسف، مجلس دهم با ثبت نام چهار نماینده در ابتدای امر و 11 نماینده تا به امروز رکوردار استقبال کمرنگ و ضعیف منتخبان ملت از کمیسیون فرهنگی مجلس می‌باشد.
طبق اسناد موجود، در مجلس هفتم تعداد 19 نماینده ، در مجلس هشتم تعداد 16 منتخب، در مجلس نهم تعداد 9 نماینده و در مجلس دهم در مرحله نخست چهار منتخب و تا به امروز 11 نماینده برای حضور در کمیسیون فرهنگی اعلام آمادگی کرده‌اند.
مرور اسناد حکایت از کاهش استقبال نمایندگان از این کمیسیون دارد، در حالی که به گواهی اسناد آرشیوی، در کمیسیون فرهنگی مجلس ششم تعداد 22 نماینده حضور داشتند که انتخاب نخست همگی آنها فعالیت و حضور در کمیسیون مزبور بوده است.
برپایه آمار و اسناد با این حقیقت روبه ‌رو هستیم که دغدغه ‌مندان حوزه فرهنگ در مجلس شورای اسلامی با افت شدید روبه ‌رو شده‌اند و با این روند ممکن است در مجلس آینده حتی یک نفر منتخب نیز خواهان عضویت در این کمیسیون نباشد!
دلایل این مسأله را در چند نکته می‌توان بررسی کرد؛ برخی از این نکات، نمایندگان را محق به انتخاب نکردن این کمیسیون می‌‌کند و در نکات دیگر، قصور نمایندگان در حضور نداشتن در کمیسیون مذکور دیده می‌شود. 
با این توصیف، کمیسیون فرهنگی مجلس مزایای اندکی برای نمایندگان در بر دارد و در مقابل، حواشی و گرفتاری‌های بسیاری برایشان در پی دارد. 
به ‌طور مثال، اعضای کمیسیون مزبور نسبت به سایر همکاران خود از کمترین میزان مسافرت خارجی در مدت خدمت چهار ساله برخوردار می‌شوند و از سوی دیگر، پس از پایان دوره مجلس، جذابیت‌های شغلی چندانی نیز برای اعضای آن متصور نیست و تنها آینده قابل تصور بعد از پایان دوره چهار ساله، همانا اشتغال در عرصه فرهنگ می‌باشد.
بدین ترتیب کمتر نماینده‌ای رغبت حضور در این کمیسیون را از خود بروز می‌دهد و بیشتر علاقه ‌مند به عضویت در کمیسیون‌های عمرانی، صنعتی و سیاسی هستند، زیرا این حوزه‌ها هم حاشیه کمتری دارد و هم درآمد بیشتری را عاید ایشان می‌کند.
متاسفانه این رویه موجب شده که معمولا مدیران ضعیف ‌تر به حوزه فرهنگ روی بیاورند.
از طرفی دیگر، آنچه نمایندگان را محق می‌کند تا از کمیسیون فرهنگی فاصله بگیرند این است که با انتخاب رئیس‌ جمهوری جدید معمولا مدیران حوزه فرهنگ شانس بسیار کمی برای انتخاب شدن در پست‌های وزارت دارند و به همین دلیل نمایندگان و سیاسیون نیز از مدیریت در حوزه فرهنگ ابا دارند و همان ‌طور که اشاره شد علاقه ‌مند و داوطلب حضور در سایر عرصه‌ها می‌باشند.
موضوع دیگری که باید به آن اشاره کرد، توقعات و انتظارات حوزه انتخابیه از نامزد برگزیده است؛ نماینده حق دارد بر اساس مشکلاتی که حوزه انتخابیه‌اش با آن روبه ‌رو است، کاری بکند و انتظاراتی که مردم از وی دارند تا حد امکان و در محدوده قانون برآورده کند. 
این در حالی است که در جامعه امروز ما تمرکز بر مباحث اقتصادی چون اشتغال، صنعت و…
می‌باشد و نماینده باید تلاش کند در این عرصه‌ها برای موکلان خود کاری انجام دهد تا در دوره‌های بعد نیز رضایت آنها را برای انتخاب مجدد خود جلب کند.
اکنون این سوال مطرح می‌شود که آیا با حضور نماینده در کمیسیون فرهنگی امکان تأمین خواسته‌های کوتاه ‌مدت و میان‌مدت موکلان وی وجود دارد؟
با حضور نماینده در کمیسیون فرهنگی، امکان ایفای نقش و فعالیت در حوزه اقتصاد بسیار کم‌رنگ می‌باشد و این امکان برای وی وجود ندارد که در مقابل انتظارات و مشکلات اقتصادی موکلان کاری صورت دهد.
بنابراین، خواسته و فشار مردم برای حضور نمایندگان در سایر کمیسیون‌ها بسیار موثر است و تا حدی نیز باید به نمایندگان حق داد تا از این کمیسیون رویگردان باشند.
با اوضاعی که مجلس دهم با آن رو به ‌روست، این واقعیت را باید پذیرفت که در این شرایط با بروز روزافزون مشکلات اقتصادی، بدیهی است که در موعد قانونی انتخاب اول، تنها چهار نفر از نمایندگان به حضور در کمیسیون فرهنگی رغبت نشان داده‌اند؛ موضوع مهمی که می‌بایست به آسیب‌ شناسی آن پرداخت.
اکنون تعداد اعضای این کمیسیون به 11 نفر رسیده است و گویی راهی دشوار تا رسیدن به اعضای حداقلی (19 نفر) خود را پیش رو خواهد داشت.
حتی با رسیدن به تعداد حداقل اعضا نمی‌توان این حقیقت را کتمان کرد که تنها چهار نفر از کل نمایندگان متقاضی عضویت در آن بوده‌اند!
اکنون، با توجه به بحران‌های فرهنگی‌ که در چند سال اخیر گریبان ‌گیر جامعه ما شده و در سخنان مقام معظم رهبری و سران سیاسی به خوبی مشهود می‌باشد، باید گفت اعضایی که به ناچار وارد این کمیسیون می‌شوند تا چه اندازه دغدغه مسایل فرهنگی در سر دارند؟
اما اصل کلام و موضوع بحث جدی در این مقاله «فرهنگ»می‌باشد؛ یکی از نشانه‌های بحران ‌زا بودن فرهنگ، استقبال نکردن نمایندگان از حضور در کمیسیون فرهنگی است.
ما در کمیسیون فرهنگ بحث کمیت نداریم و حتی اگر تعداد این کمیسیون با رایزنی و لابی ‌گری به 23 نفر هم برسد، دردی را دوا نمی‌کند، زیرا افرادی می‌توانند در حوزه فرهنگ موثر و کارگشا باشند که جز علاقه ‌مندی به‌ آن، دغدغه حل مسایل فرهنگی را نیز در سر بپرورانند. 
به نظر می‌رسد برای سیاستگذاران و رجال پارلمانی هنوز مسایل فرهنگی که بحران‌های اجتماعی را در پی خواهد داشت، به عنوان یک مسأله مهم و حیاتی پذیرفته نشده است!
نکته بسیار مهمی که باید به آن توجه کرد، این است که فرهنگ، موضوعی زود بازده نیست و سیاستگذاری‌ها و برنامه ‌ریزی‌های آن برای دهه‌ها و گاه سده‌های آینده به ثمر می‌نشیند.
این چشم‌اندازی است که ما شاهد آن هستیم و در آینده تبعات منفی خود را نشان خواهد داد. این نوع نگاه آسیب‌شناسانه به حوزه فرهنگ به دلیل گستردگی حوزه اختیاراتی است که در آغاز سخن به آن اشاره شد؛ حوزه‌ای که جامع‌الاطراف و کلی شمول می‌باشد.
جامعه ما اکنون در حوزه کار، سینما، کتاب و کتابخوانی با مشکلات بسیاری دست و پنجه نرم می‌کند، آماری که از میزان مطالعه ارائه می‌شود، بسیار نگران ‌کننده است و حاکی از استقبال نکردن از انتشار کتاب‌هایی با شمارگان 200 نسخه می‌باشد. 
این مسایل به ما می‌گوید که استاندارد فرهنگی مشخصی در جامعه ما به چشم نمی‌آید و با روند موجود باید پذیرفت که بحران مسایل فرهنگی رو به ازدیاد است.
قانون اساسی و بند 60 آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی – که وظایف و اختیارات نمایندگان را مشخص می‌ کند- حوزه اختیارات کمیسیون فرهنگی و نظارت و مشارکت آن در سیاستگذاری وزارتخانه‌ها و سازمان‌های ذی‌ ربط مشخص شده است؛ این گستره عملکرد، بخش اعظمی از امور کشور را در برمی‌گیرد. 
اکنون با این رویه باید پذیرفت که در دوره چهار ساله پیش رو، قوه مقننه با نمایندگانی که تمایلی به حضور در کمیسیون فرهنگی ندارند، هم از کیفیت نظارتی آن کاسته می‌شود و هم مشارکتی در مدیریت فرهنگی کلان کشور نخواهد داشت.
به حوزه مدیریت فرهنگی اشاره شد که متاسفانه مشکلات بسیاری گریبان گیر حوزه فرهنگ است و مجلس کمیسیون فرهنگی می‌توانست با حضور موثر و تقسیم‌کاری که در حوزه گسترده فرهنگ انجام می‌داد، هم بعد نظارتی خود را به قدر کفایت و توان عملی کند و هم تا اندازه‌ای بعد نظارتی و مدیریتی فرهنگی را تقویت نماید.
این موضوع با توجه به تجربه های گذشته و اسناد موجود، بیان می‌شود؛ در مجالس بعد از انقلاب از جمله مجلس چهارم افرادی مانند سیدرضا تقوی، مرحوم علی‌اکبر پرورش و دکتر کامران عملکرد نسبتا خوبی در کمیسیون فرهنگی داشتند.
همچنین به گواهی اسناد مجلس ششم، کمیسیون فرهنگی یکی از سه کمیسیونی بود که از آن استقبال فراوانی شد؛ در این کمیسیون افرادی مانند حداد عادل، پورنجاتی و راکعی حضور داشتند؛ افرادی که سابقه مدیریتی در عرصه فرهنگ داشتند. 
بعد از این مجلس، کمیسیون فرهنگی قدرتمندی را شاهد نیستیم؛ تبعات این موضوع را اکنون و نیز در سال‌های آتی در حوزه فرهنگ خواهیم دید. 
اگر حضور نمایندگان در کمیسیون اصلاح نشود، نباید انتظار داشت که تحول جدی در حوزه فرهنگ رخ دهد.
 
 مدیر مرکز اسناد کتابخانه و موزه مجلس شورای اسلامی
مردم سالاري كرمانشاه    تاریخ ارسال مطلب:1395/04/02   کد مطلب: 2163


نظرات کاربران
 نام نویسنده  
 متن ارسالی  
       
        اخبار استانی
🔴کامل ترین لیست کاندیداهای احتمالی شورای اسلامی شهر کرمانشاه

این لیست به روز رسانی و تکمیل می شود...

1395/12/26
.............................................................
پیکر اسفندیار غلامی کشتی گیر اسبق کشورمان تشییع شد

پیکر مرحوم اسفندیار غلامی قهرمان اسبق کشتی ایران روز شنبه در میان حزن و اندوه مردم اسلام آبادغر...

1395/08/29
.............................................................
نظام و مردم اولین گروه هایی هستند که از تخریب دولت آسیب می بینند

امیر صالحی رییس شورای هماهنگی جبهه اصلاحات استان کرمانشاه نیز تخریب کنندگان دولت را از ادامه ای...

1395/08/06
.............................................................
بیانیه شورای هماهنگی جبهه اصلاحات کرمانشاه در خصوص انهدام تیم تروریستی داعش

شورای هماهنگی جبهه اصلاحات کرمانشاه در خصوص به هلاکت رسیدن اعضای گروهک تروریستی داعش در کرمانشا...

1395/05/27
.............................................................
استاندار کرمانشاه: تمام تلاش خود را برای توسعه اورامانات به کار خواهم گرفت

استاندار کرمانشاه روز شنبه در دیدار با ملا عبدالله غفوری امام جمعه روانسر تاکید کرد: تمام تلاش...

1395/05/23
.............................................................
پیام استاندار کرمانشاه به مناسبت کسب مدال طلای کیانوش رستمی در المپیک ریو

پیام استاندار کرمانشاه به مناسبت کسب مدال طلای کیانوش رستمی در المپیک ریو ۲۰۱۶...

1395/05/23
.............................................................
توضیحات سخنگوی شورای هماهنگی جبهه اصلاحات کرمانشاه درخصوص بیانیه اخیر این شورا

سخنگوی شورای هماهنگی جبهه اصلاحات کرمانشاه در خصوص بیانیه اخیر این شورا که در فضای مجازی و رسان...

1395/05/23
.............................................................
اعلام حمايت دبير حزب مردم سالاري استان كرمانشاه از استاندار

به گزارش مردم سالاري كرمانشاه امير صالحي دبير حزب مردم سالاري استان با اشاره به لزوم وحدت رويه ...

1395/05/18
.............................................................
ترکیب جدید هییت رییسه شورای هماهنگی جبهه اصلاحات استان کرمانشاه تعیین شد.

در این جلسه علاوه بر تعیین هییت رییسه جدید مباحث متعددی مطرح شد که گزارش آن را در ادامه می خوان...

1395/05/17
.............................................................
روز خبرنگار گرامي باد.

......

1395/05/16
.............................................................
 
 
       گفتگو
كواكبيان: ترامپ قدرت برهم زدن برجام را ندارد

عضو هیات رییسه فراکسیون امید در مجلس شورای اسلامی گفت: کشورهایی که به ستادهای انتخاباتی خانم کل...


1395/08/25
...........................................................
احزاب؛ ابزار تقویت مردمسالاری و ارتقای بینش و مشارکت سیاسی

احزاب سیاسی در ایران به رغم بهره مندی از پیشینه و پشتوانه قانون اساسی، هرگز نتوانسته اند به کار...


1395/05/16
...........................................................
«وسواس سقراطی دارم»

گفتگو با دکترسمیعی - استاد 81 ساله ارتباطات...


1395/02/04
...........................................................
باقرآبادی:من هنوز هم خودم را یک روزنامه نگار میدانم.

سخت است با روزنامه نگاری که سالها مصاحبه کننده ای حرفه ای بوده، روبرو شوی و به قولی«خیاط را در ...


1394/06/23
...........................................................
من آدم تازه به دوران رسیده ای نیستم!

گفتگوی هفته نامه غرب با حاج غلامرضا امیری...


1394/03/13
...........................................................
با عکاسان حرفه ای جهان فاصله ای نداریم

گفت و گوی محمدحسین شیریان با بهمن زارعی عکاس اعزامی ایرنا به مذاکرات لوزان سوییس را منتشر کرده ...


1394/01/30
...........................................................
خبری از تهدید و تکفیر و هاله نور نیست!

ابراهیم فتاحی: هیچ مصلحتی بالاتر از قانون‌مندی و قانون‌مداری و اجرای قانون نیست....


1393/07/13
...........................................................
 

مردم سالاری کرمانشاه