کد مطلب: 2201   تاریخ مطلب: 1395/08/25    

ماست مالیزاسیون در بررسی شفافیت دریافتی مدیران

موضوع داغ روزهاي گذشته در مجلس، طرح شفافیت مالی دریافتی مدیران دولتی بود. مخالفان و موافقان نیز درباره اش صحبت کردند و در نهایت کلیاتش رای نیاورد. در این میان، مصطفی کواکیبان نماینده مردم تهران در مجلس بررسی طرح شفافیت دریافتی مدیران کشور و استرداد دریافتی‌های مازاد در مجلس را نوعی ماستمالیزاسیون دانست.

موضوع داغ روز گذشته در مجلس، طرح شفافیت مالی دریافتی مدیران دولتی بود. مخالفان و موافقان نیز درباره اش صحبت کردند و در نهایت کلیاتش رای نیاورد. در این میان، مصطفی کواکیبان نماینده مردم تهران در مجلس بررسی طرح شفافیت دریافتی مدیران کشور و استرداد دریافتی‌های مازاد در مجلس را نوعی ماستمالیزاسیون دانست. 
به گزارش پایگاه خبری فریادگر، نماینده مردم تهران در مجلس، روز گذشته در اخطار اصل 90 قانون اساسی با تسلیت شهادت خبرنگار شهید محسن خزایی خطاب به لاریجانی‌ گفت: تا به حال هشت نفر اخطار اصل 90 را داده‌اند و همه هم معتقد بودند نباید این طرح را به کمیسیون اصل 90 ارجاع می‌دادیم. ما می‌خواهیم جلوی اجحاف بیت‌المال را بگیریم. اما این طرح خلاف منظور ماست و به تعبیر علما، ما قصد لم یقع و ما وقع لم یقصد. وی ادامه داد: این ماستمالیزاسیون است، کاری نیست که مجلس که در رأس امور است انجام دهد. در حال حاضر هم دولت مخالف است و هم مجلس ولی حضرتعالی چون اراده کرده‌اید می‌خواهید انجام دهید. 
علی لاریجانی در پاسخ به تذکر کواکبیان با بیان اینکه اراده‌ای از طرف ما نیست گفت: من طرح ندادم بلکه 15 نفر از نمایندگان طرح دادند. خود کمیسیون اصل 90 هم به طرحی رسیده بود و ما گفتیم اگر این طرح‌ها یکجا بررسی شود منطقی‌تر است اما این‌که شما می‌گویید بعضی جاهای این طرح اشکال دارد، در زمانی که جزئیات طرح بررسی می‌شود نظر بدهید. وی گفت: البته برخی بخش‌های این طرح خلاف برنامه پنجم است، پس اگر بررسی این طرح به صورت دو شوری باشد بهتر است. لاریجانی سپس از نمایندگان مجلس خواست که نظر خود را درباره کلیات این طرح ارایه دهند و در نهایت نمایندگان نیز با کلیات آن مخالفت کردند. 
مخالفت نمایندگان با کلیات طرح شفافیت دریافتی مدیران کشور 
نمایندگان مردم در خانه ملت با کلیات طرح شفافیت دریافتی مدیران کشور و استرداد دریافتی مازاد مخالفت کردند. آنها با 107 رای موافق، 94 رای مخالف و 6 رای ممتنع از مجموع 240 نماینده حاضر با کلیات طرح شفافیت دریافتی مدیران کشور و استرداد دریافتی‌های مازاد مخالفت کردند. داود محمدی در جریان بررسی طرح یک فوریتی شفافیت دریافتی مدیران کشور و استرداد دریافتی‌های مازاد به دنبال موضوع حقوق‌های نجومی‌در کمیسیون اصل نود مطرح و بررسی شد. در واقع برای بررسی آسیب‌شناسی و چرایی وقوع پدیده و راهکارهای مقابله با تخلف گزارش حقوق‌های نجومی‌به دیوان محاسبات ارجاع شد تا بررسی جامع از سطح تمامی‌دستگاه‌ها بدون استثنا انجام شود. نماینده مردم قزوین در مجلس شورای اسلامی‌افزود: طرح مذکور با جلب نظر کارشناسان دستگاه‌های مختلف قضایی، اجرایی و قانونگذاری تهیه شده است متاسفانه تعدادی از دستگاه‌ها خود را از قانون مدیریت خدمات کشوری مستثنی کرده بودند که این استثنا سبب بروز تبعیض و حقوق‌های نجومی‌اخیر شد. همچنین در برخی از نهاد‌ها کف و سقف حقوق و مزایای مدیران با مقامات مشخص نبود و البته برخی از مدیران از چند دستگاه حقوق دریافت می‌کردند. وی تصریح کرد: برای رفع نواقص موجود طرح شفافیت دریافتی مدیران کشور و استرداد دریافتی‌های مازاد با 11 ماده قانونی از تصویب کمیسیون اصل نود مجلس گذشت و به صحن علنی ارائه شد در این طرح هیچ دستگاهی مستثنی نشده و برای تعمق نظارت، دولت مکلف شده که سامانه ای را ایجاد کند تا وزارت اقتصاد و دارایی، اسامی‌مقامات و مسئولان را در آن درج و اطلاعات را به صورت آنلاین ارائه دهد. همچنین حقوق افراد بعد از این باید در یک فیش حقوقی جمع بندی و ارائه شود. رئیس کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی‌یادآور شد: برای دستگاه‌های نظارتی نیز در طرح مذکور وظایفی تعیین شده و در صورتی که کوتاهی صورت گیرد تحت تعقیب قانونی قرار خواهند گرفت، حداقل و حداکثر حقوق مقامات نیز در این طرح در نظر گرفته شده البته این قانون تنها مربوط به حقوق مقامات و مسئولان است و مشمول کسانی که کار تخصصی و ویژه انجام می‌دهند نمی‌شود. 
طرح شفافیت دریافتی مدیران موجب نهادینه شدن فساد در کشور می‌شود 
نمایندگان مخالف طرح شفافیت دریافتی مدیران معتقدند که طرح دریافت حقوق‌های میلیونی موجب نهادینه شدن فساد در کشور می‌شود کما اینکه این طرح نمی‌بایست در کمیسیون اصل نود بررسی شود. مجتبی ذوالنوری در مخالفت با طرح کمیسیون اصل نود مبنی بر شفافیت دریافتی مدیران کشور و استرداد دریافتی‌های مازاد گفت: طرحی که تدوین شده متقن است اما در کشور ما چند میلیون بیکار وجود دارد و فرهنگیان با حداقل دریافت وظیفه تربیت نسل آینده کشور را بر عهده دارند. همچنین کارمندان و کارگران با حداقل دستمزد بخش عمده جامعه را تشکیل می‌دهند. نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی‌تصریح کرد: در آموزه‌های دینی ما آمده که مسئولان باید با سطوح پایین‌ جامعه هماهنگ باشند. اما ماده دو این طرح راهی را برای دریافت بالا ایجاد کرده است، برخی نیز می‌گویند اگر چنین کاری نکنیم نیروهای کیفی از سازمان‌های دولتی فراری می‌شوند. اگر دریافتی مدیران را در حد متعادل ببینیم مسابقه برای رسیدن به پست‌های مدیریتی کاهش پیدا می‌کند. عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست‌خارجی مجلس شورای اسلامی، افزود: در حال حاضر باکس‌های مدیریتی دارای بالاترین اشتیاق هستند و باکس‌هایی مثل تکنیسین خواستار ندارند. اگر دریافتی جایگاه مدیریتی محدود شود مسابقه برای ریاست کم می‌شود. از طرفی عزل و نصب‌های منجنیقی در کشور محدود می‌شود. جهانبخش محبی‌نیا نیز به عنوان مخالف طرح یک‌فوریتی شفافیت دریافتی مدیران کشور و استرداد دریافتی‌های مازاد، گفت: نگرانی بنده از این است که این طرح هم شامل آن موارد آرشیوی شود که برخی مسئولان بگویند دیگر فساد در کشور نهادینه شده و نمی‌شود کاری با فساد کرد. نماینده مردم میاندوآب، شاهین‌دژ و تکاب در مجلس شورای اسلامی‌با بیان اینکه اخطار برخی نمایندگان در زمینه ارجاع این طرح به کمیسیون اصل 90 وارد است، تصریح کرد: کمیسیون اصل 90 طبق قانون اساسی وظیفه بررسی شکایات را دارد، این کمیسیون وظایف سنگینی برعهده دارد و باید نظام جمهوری اسلامی‌را در همان راستایی که قانون تصریح کرده حفظ کند. عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی‌تصریح کرد: مسئله بعدی عنوان این طرح است، اینکه چرا در این طرح گفته شده ساماندهی دریافتی مدیران، باید در مواد و متن این طرح استرداد دریافتی‌های مازاد برخی مدیران به صورت حکم قید می‌شد، اما متأسفانه این اتفاق نیفتاده است. 
حسینعلی حاجی دلیگانی در مخالفت با طرح مذکور نیز یادآور شد: در طرح مذکور سقف حقوق مدیران و مسئولان 20 میلیون در نظر گرفته شده و مشخص نیست این میزان با چه روشی محاسبه شده است و چگونه در سال‌های آتی به روز خواهد شد. نماینده مردم شاهین شهر در مجلس شورای اسلامی‌با بیان اینکه طرح مذکور براساس آئین نامه باید در کمیسیون اجتماعی بررسی می‌شد، گفت: این طرح به کمیسیون‌های فرعی ارجاع داده نشده کما اینکه انتظار می‌رفت کمیسیون مشترکی برای بررسی این طرح تشکیل شود. وی افزود: همچنین در طرح شفافیت دریافتی مدیران کشور و استقرار دریافتی‌های مازاد، هیچ پیش‌بینی برای کسانی که در گذشته برخلاف قانون حقوق بسیار دریافت کرده‌اند نشده، همچنین مشخص نیست چگونه در محاکم قضایی به جرم آن‌ها رسیدگی خواهد شد. در واقع این طرح موجب افزایش رقابت برای دستیابی به جایگاه مدیران و مسئولان می‌شود. عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با تاکید بر اینکه طرح مذکور شکاف طبقاتی موجود را برطرف نمی‌کند، گفت: همه مردم امکان دست‌یابی به شغل‌های دولتی را ندارند بنابراین این طرح باید اصلاح شود چرا که در آن نسبت به لغو قوانین مغایر نیز اشاره‌ای نشده است. 
باید به نظر دولت در پرداخت حقوق ۱۰ میلیونی به مقامات اکتفا کرد 
عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس بررسی طرح شفافیت حقوقی مدیران در کمیسیون اصل ۹۰ را برخلاف قانون دانست و گفت: این کمیسیون باید تنها به بررسی شکایات واصله بپردازد. محمد دهقان در تذکر و اخطاری نسبت به طرح شفافیت دریافتی مدیران کشور و استرداد دریافتی‌های مازاد، گفت: کمیسیون اصل 90 مجلس مسئول رسیدگی به شکایات است و در آیین نامه و قانون اساسی در مورد اینکه این کمیسیون بتواند طرحی را بررسی و تصویب کند ماده‌ای وجود ندارد بنابراین این طرح مهم نیز می‌بایست به کمیسیون اجتماعی ارجاع می‌شد. نماینده مردم طرقبه و چناران در مجلس شورای اسلامی‌افزود: رسیدگی به طرح مذکور در کمیسیون اصل 90 خلاف قانون اساسی و آیین نامه است، همچنین در نظر گرفتن حداکثر حقوق مقامات و مسئولان به میزان 20 میلیون تومان در طرح مذکور با شفاف سازی دریافتی مدیران همخوانی ندارد و بهتر است به نظر دولت که مبنی بر حداکثر حقوق 10 میلیونی است اکتفا کرد. دکتر علی لاریجانی در پاسخ به تذکر و اخطار این نماینده یادآور شد: با توجه به آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی‌ و قانون اساسی همه کمیسیون‌ها می‌توانند طرح‌ها و لوایحی که به آنها ارجاع داده شده است را بررسی کنند و کمیسیون اصل 90 از این قانون مستثنی نیست اما برای کمیسیون اصل 90 علاوه بر این وظیفه تأکید شده تا شکایت واصله را هم بررسی کنند. رئیس مجلس شورای اسلامی‌در خصوص حداکثر حقوق مقامات و مسئولان گفت: حداکثر حقوق 20 میلیونی برای مقامات خلاف است، در ماده 2 این طرح نیز به میزان 2 برابری حقوق مقامات تأکید شده که حدود 12 میلیون تومان می‌شود و قرارنیست حقوق 20 میلیونی برای مقامات در این طرح تعریف شود 
رفع تبعیض ناروا در حقوق مدیران ضروری است 
عضو هیات رئیسه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با تأکید بر رفع تبعیضات ناروا میان حقوق مدیران گفت: طرح کمیسیون اصل ۹۰ به رفع تبعیض ناروا میان دریافتی حقوق مدیران توجهی نداشته است. علیرضا سلیمی‌در جریان بررسی طرح یک فوریتی شفافیت دریافتی مدیران و استرداد دریافتی‌های مازاد در صحن علنی مجلس در تذکری با استناد به ماده 131 آیین‌نامه داخلی مجلس گفت: در این طرح مقدمه توجیهی ذکر نشده و هر طرح و لایحه‌ای از طرف دولت باید دارای مقدمه توجیهی باشد ضمن اینکه با توجه به عنوان طرح مبنی بر ساماندهی دریافت مقامات و مدیران و استرداد دریافتی‌های مازاد موضوع یا مسئله‌ای در خصوص بخش دوم عنوان این طرح یعنی استرداد دریافتی‌های مازاد در طرح مطرح نشده است. نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی‌افزود: همچنین این طرح مغایر با اصل سوم و 110 قانون اساسی است زیرا در این اصل‌ها به رفع تبعیضات ناروا اشاره شده اما در تبصره ماده 5 این طرح تبعیض آشکار دیده می‌شود. در ادامه دکتر لاریجانی در پاسخ به تذکر سلیمی‌گفت:طرح دارای مقدمه است و این گزارش کمیسیون است که در حال حاضر در اختیار نمایندگان قرار دارد بنابراین تذکر اول وارد نیست. همچنین رئیس مجلس در خصوص اخطار سلیمی‌گفت: در قانون ذکر شده که مدیران باید متناسب با ظرفیت و عادلانه حقوق دریافت کنند نه اینکه دریافتی‌ها میان افراد یکسان باشد بنابراین این اخطار نیز وارد نیست. 
ضرورت شفافیت در دریافتی حقوق و مزایای مدیران کشور 
نمایندگان موافق طرح شفافیت دریافتی مدیران کشور و استرداد دریافتی‌های مازاد تاکید کردند: شفافیت در دریافتی حقوق و مزایای مدیران کشور برای جلوگیری از افزایش فساد باید صورت گیرد. سیدجواد حسینی کیا در موافقت با طرح کمیسیون اصل نود مبنی بر شفافیت دریافتی مدیران کشور و استرداد دریافتی‌های مازاد گفت: در حال حاضرمشکلات بسیاری مانند اعتیاد، طلاق و ناهنجاری‌های بسیاری در کشور وجوددارد همچنین تحریم‌های خارجی نیز یکی از مشکلات دیگر است که برای برون رفت از آنها باید به موارد ونکات بسیاری توجه کرد. عضو کمیسیون صنایع و معادن در مجلس دهم افزود: طبق فرمایشات مقام معظم رهبری حقوق‌ها و دریافتی‌های مازاد و نجومی‌مورد اعتراض ایشان نیز قرار گرفت و باید برای جلوگیری از ادامه این رویه اقداماتی را انجام داد هر چند که به نظرمی‌رسد مخالفان طرح نیز همگی به نوعی موافق هستند بنابراین این طرح دارای جامعیت کامل بوده و جامعیت آن همگان در کشور را شامل می‌شود. وی گفت: ضمن اینکه استرداد برداشت‌های نامشروع و نامتعارف نیز در این طرح وجود دارد و پرداختی‌ها در آینده نظام مند خواهد شد همچنین تا حدودی یکسان سازی در دریافتی مدیران در آینده را می‌تواند به وجود آورد و از سویی دیگر شفاف سازی از دریافتی‌های مدیران برای مردم حاصل می‌شود بنابراین باید به این طرح توجه کرد و تقاضا دارم نمایندگان به آن رأی مثبت دهند. در ادامه غلامرضا کاتب نیز به عنوان موافق این طرح گفت: مشمولان این طرح پس از تصویب مکلفند از تاریخ 1/1/88 اطلاعات مربوط به تمام پرداختی‌ها به کلیه افراد مشمول قانون خدمات مدیریت کشوری را به دیوان محاسبات و سازمان بازرسی دهند. نماینده مردم گرمسار در مجلس شورای اسلامی ‌افزود: همچنین آنهایی که بیش از میزان قانونی حقوق دریافت کردند باید به حساب خزانه عمومی‌مازاد آن را پرداخت کنند همچنین ویژگی دیگر این طرح آن است که اگر مدیران در دریافتی‌های خود گزارش ناقص ارائه دهند با آنها برخورد می‌شود بنابراین دیوان محاسبات که بازوی نظارتی مجلس است و سازمان بازرسی می‌توانند بر دریافتی‌ها نظارت کنند و با این طرح شفافیت حقوقی مقامات مشخص و اصلاح می‌شود. همچنین دلخوش نیز به عنوان موافق دیگر این طرح گفت: در واقع این طرحی که در حال حاضر توسط کمیسیون اصل نود آماده شده است پیش تر توسط کمیسیون اجتماعی مورد بررسی قرار گرفته بنابراین این طرح با برخی اصلاحات در حال حاضر در صحن مجلس مورد بررسی قرار گرفته است.
مردم سالاري كرمانشاه    تاریخ ارسال مطلب:1395/08/25   کد مطلب: 2201


نظرات کاربران
 نام نویسنده  
 متن ارسالی  
       
        اخبار استانی
🔴کامل ترین لیست کاندیداهای احتمالی شورای اسلامی شهر کرمانشاه

این لیست به روز رسانی و تکمیل می شود...

1395/12/26
.............................................................
پیکر اسفندیار غلامی کشتی گیر اسبق کشورمان تشییع شد

پیکر مرحوم اسفندیار غلامی قهرمان اسبق کشتی ایران روز شنبه در میان حزن و اندوه مردم اسلام آبادغر...

1395/08/29
.............................................................
نظام و مردم اولین گروه هایی هستند که از تخریب دولت آسیب می بینند

امیر صالحی رییس شورای هماهنگی جبهه اصلاحات استان کرمانشاه نیز تخریب کنندگان دولت را از ادامه ای...

1395/08/06
.............................................................
بیانیه شورای هماهنگی جبهه اصلاحات کرمانشاه در خصوص انهدام تیم تروریستی داعش

شورای هماهنگی جبهه اصلاحات کرمانشاه در خصوص به هلاکت رسیدن اعضای گروهک تروریستی داعش در کرمانشا...

1395/05/27
.............................................................
استاندار کرمانشاه: تمام تلاش خود را برای توسعه اورامانات به کار خواهم گرفت

استاندار کرمانشاه روز شنبه در دیدار با ملا عبدالله غفوری امام جمعه روانسر تاکید کرد: تمام تلاش...

1395/05/23
.............................................................
پیام استاندار کرمانشاه به مناسبت کسب مدال طلای کیانوش رستمی در المپیک ریو

پیام استاندار کرمانشاه به مناسبت کسب مدال طلای کیانوش رستمی در المپیک ریو ۲۰۱۶...

1395/05/23
.............................................................
توضیحات سخنگوی شورای هماهنگی جبهه اصلاحات کرمانشاه درخصوص بیانیه اخیر این شورا

سخنگوی شورای هماهنگی جبهه اصلاحات کرمانشاه در خصوص بیانیه اخیر این شورا که در فضای مجازی و رسان...

1395/05/23
.............................................................
اعلام حمايت دبير حزب مردم سالاري استان كرمانشاه از استاندار

به گزارش مردم سالاري كرمانشاه امير صالحي دبير حزب مردم سالاري استان با اشاره به لزوم وحدت رويه ...

1395/05/18
.............................................................
ترکیب جدید هییت رییسه شورای هماهنگی جبهه اصلاحات استان کرمانشاه تعیین شد.

در این جلسه علاوه بر تعیین هییت رییسه جدید مباحث متعددی مطرح شد که گزارش آن را در ادامه می خوان...

1395/05/17
.............................................................
روز خبرنگار گرامي باد.

......

1395/05/16
.............................................................
 
 
       گفتگو
كواكبيان: ترامپ قدرت برهم زدن برجام را ندارد

عضو هیات رییسه فراکسیون امید در مجلس شورای اسلامی گفت: کشورهایی که به ستادهای انتخاباتی خانم کل...


1395/08/25
...........................................................
احزاب؛ ابزار تقویت مردمسالاری و ارتقای بینش و مشارکت سیاسی

احزاب سیاسی در ایران به رغم بهره مندی از پیشینه و پشتوانه قانون اساسی، هرگز نتوانسته اند به کار...


1395/05/16
...........................................................
«وسواس سقراطی دارم»

گفتگو با دکترسمیعی - استاد 81 ساله ارتباطات...


1395/02/04
...........................................................
باقرآبادی:من هنوز هم خودم را یک روزنامه نگار میدانم.

سخت است با روزنامه نگاری که سالها مصاحبه کننده ای حرفه ای بوده، روبرو شوی و به قولی«خیاط را در ...


1394/06/23
...........................................................
من آدم تازه به دوران رسیده ای نیستم!

گفتگوی هفته نامه غرب با حاج غلامرضا امیری...


1394/03/13
...........................................................
با عکاسان حرفه ای جهان فاصله ای نداریم

گفت و گوی محمدحسین شیریان با بهمن زارعی عکاس اعزامی ایرنا به مذاکرات لوزان سوییس را منتشر کرده ...


1394/01/30
...........................................................
خبری از تهدید و تکفیر و هاله نور نیست!

ابراهیم فتاحی: هیچ مصلحتی بالاتر از قانون‌مندی و قانون‌مداری و اجرای قانون نیست....


1393/07/13
...........................................................
 

مردم سالاری کرمانشاه