کد مطلب: 2202   تاریخ مطلب: 1395/08/25    

كواكبيان: رئیس و هیئت رئیسه مجلس به سوگند خود برای دفاع از جایگاه مجلس و شان نمایندگان عمل کنند

روز گذشته در مجلس، در کنار تصویب موافقتنامه حمایت از سرمایه‌گذاری بین ایران و روسیه و همچنین تصویب یک فوریت حذف کارت سوخت، اما دو تذکر از سوی نمایندگان به مدیریت مجلس، نشان از ضعف گردانندگان صحن علنی دارد. یکی از این افراد مصطفی کواکبیان و دیگری محسن کوهکن بود.

مصطفی کواکبیان پیش از پایان جلسه علنی روز گذشته مجلس شورای اسلامی‌در تذکری شفاهی گفت: براساس ماده 23 آیین‌نامه داخلی هیات رییسه مجلس سوگند یاد کرده از اعتبار مجلس و شأن نمایندگان دفاع کند. وی برضرورت دفاع از شان و جایگاه مجلس تاکید و اظهار کرد: مجلس خانه ملت است و قطعا این اتهامات نباید به مجلس وارد شود. وی افزود: یکسری از دوستان بحث فتنه را مطرح کردند اما هیأت رئیسه مجلس در برابر امام جمعه محترمی‌که کل خانه ملت را فتنه حساب کرد، هیچ واکنشی نشان نداد، هیأت رئیسه مجلس می‌بایست از خانه ملت دفاع می‌کرد، رئیس مجلس موظف به دفاع از جایگاه پارلمان بود. نماینده تهران در مجلس در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به منتفی شدن تحقیق و تفحص از شهرداری تهران در کمیسیون عمران، تصریح کرد: روز گذشته مسئله عجیبی در کمیسیون عمران مجلس اتفاق افتاد، آقای قالیباف شهردار تهران هم روز گذشته در نشست کمیسیون عمران تشریف آورده بودند، اما کمیسیون به متقاضیان تحقیق و تفحص از املاک نجومی‌اجازه نداد که صحبت‌هایشان را مطرح کنند، می‌گفتند چون پرونده قضایی درباره این جریان در دستگاه قضایی تشکیل شده فلذا طبق قانون مجلس شورای اسلامی‌حق تحقیق و تفحص درباره این موضوع را ندارد، یعنی آقایان خودشان چاقوی خودشان را کُند کردند. عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی‌ادامه داد: پس از دستگیری مدیر عامل سابق صندوق ذخیره فرهنگیان مجلس موضوع تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان را تصویب کرد، بنابراین وقتی کاری از هیات رییسه به کمیسیون ارجاع داده می‌شود، کمیسیون حق ندارد جلوی تحقیق و تفحص را بگیرد. کواکبیان همچنین در بخش دیگری از تذکر خود نسبت به اظهارات یکی از نمایندگان که برخلاف روابط خوب ایران با روسیه بود، انتقاد کرد و اظهارداشت: لازم بود نسبت به این موضوع واکنشی نشان داده می‌شد.
نمایندگان همکاری لازم را با رئیس مجلس برای اداره بهتر جلسات داشته باشند
عضو کمیسیون تدوین آئین‌نامه داخلی مجلس گفت: اقتدار مجلس در گرو این است که هیات رئیسه و نمایندگان همکاری لازم را با رئیس مجلس برای اداره بهتر جلسات داشته باشند. محسن کوهکن ریزی در تذکری نسبت به نحوه اداره جلسات علنی مجلس، گفت: اقتدار مجلس در گرو این است که هیات رئیسه و نمایندگان همکاری لازم را با رئیس مجلس برای اداره بهتر جلسات داشته باشند. نماینده مردم لنجان در مجلس شورای اسلامی‌افزود: نمایندگانی که به عنوان اعضای هیات رئیسه انتخاب شدند وظیفه آن‌ها تنها در حد تقسیم کار نیست که برای خواندن لیست غایبین، تاخیرکنندگان، نوبت یا دستور باشد. کوهکن ادامه داد: آن‌ها باید در کنار شما جلسات را به بهترین نحو رصد و مدیریت کنند تا جلسات علنی با کمترین هزینه اداره شود. وی افزود: روزی که رئیس جمهور در مجلس حاضر شد حین اظهارات ایشان من نوبت داشتم اما فرصت داده نشد و برخی دوستان در همان ماده تذکری دادند اما شما پاسخ دادید و احساس کردم ادله‌ای که من می‌خواستم عرض کنم گفته نشد؛ اگر در فصل دوم مواد 204، 205 و 206 دقت کنید در ماده 206 آمده است نمایندگانی که به عنوان مخالف یا موافق می‌خواهند اظهارنظر کنند و ما نمی‌دانیم که رئیس جمهور می‌خواهد چه صحبتی کند و بنابراین الزام دارد برای رئیس جمهور که در نطق خود طبق برنامه صحبت کند. نماینده مردم لنجان در مجلس دهم ادامه داد: شما عرض می‌کنید تخلفی صورت نگرفته و این حق قانونی جنابعالی است که استنباط خود را از این ماده بیان کنید. روز یکشنبه نماینده‌ای تذکری را مطرح کرد که در مرکز یک استان اتفاق افتاده بود اگرچه تذکر حق طبیعی نماینده و یک رویه است اما باید رئیس جلسه از تذکر دهنده سوال کند که آیا تذکر در دستور است یا نه. این نماینده مردم در مجلس دهم گفت: برای اداره جلسات مجلس باید از ادبیات فاخر استفاده کرد و استفاده از کلماتی که امکان برداشت‌های متفاوت از آن شود باید پرهیز کرد. لاریجانی در پاسخ به تذکر این نماینده گفت: تذکر شما خیرخواهانه است و تلاش می‌کنیم همین مسیر ادامه یابد.
کدام قانون اجازه می‌دهد وجوه دولتی به حساب‌های شخصی واریز شود؟
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اشاره به طرح برخی اخبار و شایعات مبنی بر واریز وجوه دولتی به حساب‌های متعدد شخصی رئیس قوه قضائیه گفت: اینگونه اخبار باعث مشوه ساختن دستگاه‌های حاکمیتی نظام ایران در دنیا می‌شود. محمود صادقی در تذکری شفاهی گفت: در روزهای اخیر اخبار و شایعاتی درباره افتتاح حساب‌های متعدد شخصی به نام رئیس قوه قضائیه در فضای مجازی و حقیقی منتشر شده است بنابراین این اخبار و شایعات موجب سوءاستفاده رسانه‌های بیگانه و مشوه نشان دادن جلوه دستگاه‌های حاکمیتی نظام ایران را فراهم ساخته است. نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی‌افزود: وزیر اقتصاد طی مصاحبه‌ای ضمن تکذیب این شایعات اظهار داشتند که از 20 سال پیش با هماهنگی خزانه‌داری کل و بانک مرکزی مجموعه مبالغی با رعایت حدود قانونی و موازین شرعی برای قوه قضائیه به صورت سپرده در سیستم بانکی قرار گرفته است از این رو از وزیر اقتصاد سوال می‌کنم که توضیح دهند مقصود از حدود قانونی و موازین شرعی چیست. صادقی ادامه داد: کدام قانون اجازه می‌دهد وجوه دولتی به حساب‌های شخصی وارد شود به ویژه اینکه بخش قابل توجهی از وجوه واریزی به این حساب‌ها متعلق به اشخاص حقیقی است و متعلق به اصحاب دعوی در محاکم حقوقی و کیفری و یا متعلق به متهمان در دادسراها بابت قرارهای وثیقه می‌باشد بنابراین سوال این است که کدام موازین شرعی اجازه می‌دهد قوه قضائیه در این وجوه تصرف کرده و سپرده گذاری کند و سود حاصله را تملک کند. عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس تصریح کرد: از رئیس قوه قضائیه تقاضا دارم با توجه به اینکه عمده وظیفه این قوه تحقق عدالت بخشی در جامعه است برای جلوگیری از سوءاستفاده رسانه‌های بیگانه گزارشی از عملکرد این حساب‌ها طی 5 سال گذشته ارائه دهند.
موافقت نمایندگان با یک فوریت طرح حفظ کارت سوخت و مدیریت مصرف
نمایندگان مجلس با یک فوریت طرح حفظ کارت سوخت و مدیریت مصرف در صحن علنی مجلس موافقت کردند. آنها در نشست علنی روز گذشته مجلس با یک فوریت طرح حفظ کارت سوخت و مدیریت مصرف با 112 رأی موافق، 52 رأی مخالف و 8 رأی ممتنع از مجموع 212 نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند. حسینعلی حاجی دلیگانی در توضیح این طرح گفت: طی سال‌های گذشته هیچ نظارتی بر مصرف سوخت در کشور وجود نداشته است و تنها قیمت بنزین افزایش پیدا کرده است. نماینده مردم شاهین شهر در مجلس شورای اسلامی‌افزود: افزایش قیمت بنزین تاثیری در کاهش مصرف سوخت نداشت و طی تصمیم دولت و مجلس در طی سالیان گذشته برای کاهش مصرف سوخت سامانه هوشمند و کارت سوخت طراحی شد اما در سال 95 و در زمان تصویب لایحه بودجه پیشنهاد یکی از نمایندگان در حفظ کارت سوخت، افزایش قیمت بنزین، دو نرخی شدن و سهمیه‌بندی شدن آن مورد توجه قرار گرفت. وی تاکید کرد: اما در اصلاحیه بودجه سال 95 دولت پیشنهاد حذف کارت سوخت را داد و نمایندگان نیز به دلیل نگرانی از سهمیه‌بندی شدن و افزایش قیمت با حذف کارت سوخت موافقت کردند اما باید گفت که وجود کارت سوخت و سامانه هوشمند ثمرات مهمی‌را در کاهش مصرف انرژی و سوخت در کشور داشته است. همچنین با کارت سوخت از قاچاق و افزایش مصرف بنزین نیز جلوگیری می‌شود. این نماینده مردم در مجلس دهم ادامه داد: با سامانه هوشمند کارت سوخت6/73 میلیون لیتر بنزین در سال 90 به 9/59 میلیون لیتر کاهش پیدا کرد. همچنین در سال 85 روزانه 5/27 میلیون لیتر بنزین از کشورهای خارجی به کشور وارد می‌شد که این میزان نیز با حفظ کارت سوخت کاهش پیدا کرد. از سوی دیگر کارت سوخت برای کشور منفعت‌های اقتصادی بسیاری نیز داشت و در 8 سال گذشته بنابر گزارش مرکز پژوهش‌ها با استفاده از کارت سوخت 100 میلیارد دلار منفعت اقتصادی برای کشور به وجود آمده است بنابراین حفظ کارت سوخت از اهمیت بسزایی برخوردار است.
تصویب لایحه حمایت متقابل از سرمایه گذاری بین ایران و روسیه
نمایندگان مردم در خانه ملت با لایحه موافقتنامه تشویق و حمایت متقابل از سرمایه‌گذاری بین دولت جمهوری اسلامی‌ایران و دولت فدراسیون روسیه و تشریفات آن موافقت کردند.   آنها در نشست علنی روز گذشته مجلس شورای اسلامی‌با لایحه موافقتنامه تشویق و حمایت متقابل از سرمایه گذاری بین دولت جمهوری اسلامی‌ایران و دولت فدراسیون روسیه و تشریفات آن با 137 رأی موافق، 7 رأی مخالف و یک رأی ممتنع از مجموع 200 نماینده حاضر موافقت کردند. کاظم دلخوش سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس این موافقتنامه را در راستای توسعه سرمایه‌گذاری بخش خصوصی دانست و گفت: مرکز حل و فصل اختلافات بین‌المللی نیز که ایران عضو آن است در این لایحه پیش بینی شده که اگر اختلافی پیش آید در این مرکز رسیدگی شود بنابراین تصویب این لایحه به توسعه روابط و رونق اقتصادی کمک خواهد کرد. گفتنی است ماده واحده این لایحه عبارت است از موافقتنامه تشویق و حمایت متقابل از سرمایه‌گذاری بین دولت جمهوری اسلامی‌ ایران و دولت فدراسیون روسیه مشتمل بر یک مقدمه، دوازده ماده و یک تشریفات (پروتکل) به شرح پیوست تصویب و اجازه مبادله اسناد آن داده می‌شود. در تبصره 1 لایحه مذکور آمده است که ارجاع اختلافات موضوع مواد (9) و (10) این موافقتنامه به داوری توسط دولت جمهوری اسلامی‌ایران منوط به رعایت اصل یکصد و سی و نهم (139) قانون اساسی جمهوری اسلامی‌ایران است. تبصره 2 نیز اشاره دارد که در اجرای ماده (12) این موافقتنامه رعایت اصل هفتاد و هفتم (77) قانون اساسی جمهوری اسلامی‌ ایران الزامی‌است.
مردم سالاري كرمانشاه    تاریخ ارسال مطلب:1395/08/25   کد مطلب: 2202


نظرات کاربران
 نام نویسنده  
 متن ارسالی  
       
        اخبار استانی
🔴کامل ترین لیست کاندیداهای احتمالی شورای اسلامی شهر کرمانشاه

این لیست به روز رسانی و تکمیل می شود...

1395/12/26
.............................................................
پیکر اسفندیار غلامی کشتی گیر اسبق کشورمان تشییع شد

پیکر مرحوم اسفندیار غلامی قهرمان اسبق کشتی ایران روز شنبه در میان حزن و اندوه مردم اسلام آبادغر...

1395/08/29
.............................................................
نظام و مردم اولین گروه هایی هستند که از تخریب دولت آسیب می بینند

امیر صالحی رییس شورای هماهنگی جبهه اصلاحات استان کرمانشاه نیز تخریب کنندگان دولت را از ادامه ای...

1395/08/06
.............................................................
بیانیه شورای هماهنگی جبهه اصلاحات کرمانشاه در خصوص انهدام تیم تروریستی داعش

شورای هماهنگی جبهه اصلاحات کرمانشاه در خصوص به هلاکت رسیدن اعضای گروهک تروریستی داعش در کرمانشا...

1395/05/27
.............................................................
استاندار کرمانشاه: تمام تلاش خود را برای توسعه اورامانات به کار خواهم گرفت

استاندار کرمانشاه روز شنبه در دیدار با ملا عبدالله غفوری امام جمعه روانسر تاکید کرد: تمام تلاش...

1395/05/23
.............................................................
پیام استاندار کرمانشاه به مناسبت کسب مدال طلای کیانوش رستمی در المپیک ریو

پیام استاندار کرمانشاه به مناسبت کسب مدال طلای کیانوش رستمی در المپیک ریو ۲۰۱۶...

1395/05/23
.............................................................
توضیحات سخنگوی شورای هماهنگی جبهه اصلاحات کرمانشاه درخصوص بیانیه اخیر این شورا

سخنگوی شورای هماهنگی جبهه اصلاحات کرمانشاه در خصوص بیانیه اخیر این شورا که در فضای مجازی و رسان...

1395/05/23
.............................................................
اعلام حمايت دبير حزب مردم سالاري استان كرمانشاه از استاندار

به گزارش مردم سالاري كرمانشاه امير صالحي دبير حزب مردم سالاري استان با اشاره به لزوم وحدت رويه ...

1395/05/18
.............................................................
ترکیب جدید هییت رییسه شورای هماهنگی جبهه اصلاحات استان کرمانشاه تعیین شد.

در این جلسه علاوه بر تعیین هییت رییسه جدید مباحث متعددی مطرح شد که گزارش آن را در ادامه می خوان...

1395/05/17
.............................................................
روز خبرنگار گرامي باد.

......

1395/05/16
.............................................................
 
 
       گفتگو
كواكبيان: ترامپ قدرت برهم زدن برجام را ندارد

عضو هیات رییسه فراکسیون امید در مجلس شورای اسلامی گفت: کشورهایی که به ستادهای انتخاباتی خانم کل...


1395/08/25
...........................................................
احزاب؛ ابزار تقویت مردمسالاری و ارتقای بینش و مشارکت سیاسی

احزاب سیاسی در ایران به رغم بهره مندی از پیشینه و پشتوانه قانون اساسی، هرگز نتوانسته اند به کار...


1395/05/16
...........................................................
«وسواس سقراطی دارم»

گفتگو با دکترسمیعی - استاد 81 ساله ارتباطات...


1395/02/04
...........................................................
باقرآبادی:من هنوز هم خودم را یک روزنامه نگار میدانم.

سخت است با روزنامه نگاری که سالها مصاحبه کننده ای حرفه ای بوده، روبرو شوی و به قولی«خیاط را در ...


1394/06/23
...........................................................
من آدم تازه به دوران رسیده ای نیستم!

گفتگوی هفته نامه غرب با حاج غلامرضا امیری...


1394/03/13
...........................................................
با عکاسان حرفه ای جهان فاصله ای نداریم

گفت و گوی محمدحسین شیریان با بهمن زارعی عکاس اعزامی ایرنا به مذاکرات لوزان سوییس را منتشر کرده ...


1394/01/30
...........................................................
خبری از تهدید و تکفیر و هاله نور نیست!

ابراهیم فتاحی: هیچ مصلحتی بالاتر از قانون‌مندی و قانون‌مداری و اجرای قانون نیست....


1393/07/13
...........................................................
 

مردم سالاری کرمانشاه